Kultovní dětská říkanka, kterou pamatují určitě všechny věkové kategorie. Ne ne, nebudeme si vysvětlovat, co po této říkance vždy následuje. To by bylo nošením dříví do lesa. Ale schválně: na kolik podobných dětských říkanek si vaši rodičové nebo prarodičové vzpomenou? Zeptejte se jich a nechte se jimi překvapit!
No a když dnešním tématem tedy nebudou dětské říkanky, musí být další řádky jedině o barvách a barvičkách. A také budou. Začneme zopakováním jednoho z pokusů, který už jsme tu sice dříve měli, ale v jiné podobě, přejdeme přes moje oblíbené lentilky a skončíme u psychotroniky. Spousta barev a inkoustů, které používáme pro psaní, kreslení nebo obarvování věcí, jsou ve skutečnosti směsí různých chemických barev nebo pigmentů. Abychom se o tom přesvědčili, pokusíme se tyto barvy od sebe oddělit.
Bez fixek to nepůjde
Hlavními pomůckami budou barevné fixy a bílý savý papír (tzv. piják). Vystřihněte z papíru obdélník tak velký, aby šel po stočení vsunout do sklenice s vodou. Na papír udělejte různými barvami několik skvrn asi ve vzdálenosti 3 – 4 cm jeho dolního okraje. Vyzkoušejte nejdříve tmavé barvy, u kterých bude námi sledovaný jev výraznější. Do sklenice vlijte trochu vody. Stočte piják s tečkami do válce a vložte jej do sklenice. Odhadnete, co se bude dít? Voda bude postupně vsakovat do papíru, to je jasné. Ale co ty barevné tečky? Zůstanou, nebo se budou rozmazávat? Překvapí vás, že voda stoupá po papíru nahoru - vzlíná? A jak na to reaguje barva? Rozkládá se? Bere ji voda s sebou a stoupají vzhůru? Každá barva stejnou rychlostí? Mně se při tomto pokusu stala malá nehoda a do vody se mi vysypalo asi půl čajové lžičky soli. Měla sůl na průběh experimentu nějaký vliv?
V hlavní roli lentilky
Co kdybychom stejný experiment provedli s lentilkami? Prozkoumejte, která lentilková barva obsahuje pouze jeden pigment a která je tvořena více pigmenty. Bude to stejné jako u fixek? Vysypte lentilky z krabičky (bývá jich tam 28). Vyberte lentilky tří barev. Do misky vložte pět stejnobarevných lentilek a přidejte k nim trochu vody. Chviličku je nechejte, pak je obraťte a vodu zamíchejte tak, aby se v ní rozpustilo co nejvíce barvy. Totéž proveďte se dvěma dalšími pěticemi barevných lentilek. Ze savého papíru vystřihněte tři proužky a vložte je jedním koncem do obarvené vody v miskách. Pozorujte průběh pokusu a porovnávejte s průběhem toho předchozího.
Máte nadpřirozené schopnosti?
V jednom článku jsem nedávno četl, že někteří lidé dokáží vnímat barvy po tmě. Co vy na to? Vyzkoušíme? Připravte si několik různobarevných pastelek, zavažte si oči pečlivě šátkem. Poproste kamaráda, aby vám pastelky trochu promíchal a pak vám určoval kterou barvu máte vytáhnout. Začněte nejdříve se dvěma barvami – zkuste desetkrát vytáhnout kamarádem určenou barvu. Jak jste úspěšní? Poté pokus opakujte se třemi, čtyřmi, pěti barvami. Zkuste zapojit i sourozence, rodiče. Třeba u někoho z nich objevíte nadpřirozené schopnosti. Hodně štěstí.
Pozorujte, kreslete, zapisujte, mailujte, ale hlavně se u pokusů dobře bavte!
Žádný pokus nedělejte bez přítomnosti dospělé osoby - i zdánlivě velmi jednoduchý pokus může nadělat spoustu neplechy!
Žádný pokus nedělejte bez přítomnosti dospělé osoby - i zdánlivě velmi jednoduchý pokus může nadělat spoustu neplechy!
Žádné komentáře:
Okomentovat