neděle 12. prosince 2010

Proč je teplé teplé?

Co může mít fyzika společného s vaším domem? Když se porozhlédnete po našich městech a vesnicích, uvidíte domy s různobarevnými fasádami. Ale kdo z vás byl na dovolené třeba na některém z řeckých ostrovů, tak dobře ví, jak nádherně bílé jsou tam vesničky. Proč to tak je? Jednoduše řešeno tmavé barvy pohlcují daleko více světla než světlé. A současně se světelným zářením se ze Slunce šíří také tepelné záření. Proto třeba uvidíte v létě skleníky natřené bílou barvou, proto třeba špinavý sníh taje rychleji. Na následujících řádcích se pokusíme vše předvést a dokázat.

Tepelný kolotoč
K tomuto experimentu budete potřebovat více pomůcek, než obvykle. Připravte si silnější alobal, černý nesmazatelný fix, nůžky, tužku, pravítko, nit, větší sklenici a kus kartonu na přikrytí sklenice. Vystřihněte z alobalu dva obdélníky o rozměrech 10 cm a 2,5 cm. Každý obdélník v polovině prostřihněte do poloviny šířky pásku tak, aby z nich po zasunutí do sebe  vznikl kříž. Černým fixem každou ze čtyř částí začerněte – zabarvená bude vždy „stejná“ ze čtyř částí kříže. Kříž zavěste na nit a nit připevněte na karton. Alobalový kříž spusťte do sklenice (nesmí se dotýkat dna ani stěn) a karton položte na hrdlo sklenic. Využijte podzimního sluníčka a sklenici postavte na přímé slunce. Pokud si už sluníčka nebudeme moci užít, poslouží nám místo něj i stolní lampa. Jestli jsou lopatky kříže dobře zabarvené, měl by být „tlak světla“ na lopatky dostatečně silný, aby s nimi začal pohybovat!

Chyťte teplo
Vezměte si dvě stejné nádobky (nejlépe, kdyby byly z nějaké látky, která špatně vede teplo – třeba kuchyňské plastové odměrky), kus černé látky, dva teploměry (stačí nějaké obyčejné, třeba ty, co s nimi měříme teplotu v místnosti – prodávají se  v drogerii a moc peněz nestojí). A ještě vodu. Bez té by to určitě nešlo. Obě nádobky naplňte stejným množstvím vody. Jednu z nich přikryjte černou látkou, postavte na slunce a každou půlhodinu kontrolujte teplotu. Pokud nemáte štěstí se slunečním dnem a nechce se vám čekat, můžete opět použít světlo z lampy. Jenže tentokrát pokus či spíše pozorování trvá podstatně déle a za svícení stolní lampou vás ekologové moc nepochválí. Proto raději opravdu doporučuji počkat až na sluníčko. Jak pokus dopadne, nebudu prozrazovat. Jen vám  řeknu, že ze stejného důvodu je nám na sluníčku v černém tričku tepleji, než když jsme oblečeni do světlých barev.

Prodloužení života ledové kostky
Na dvě misky položte po jedné ledové kostce (kostky by měly mít přibližně stejnou velikost). Jednu misku přikryjte bílým hadříkem a druhou hadříkem černým. Misky položte na slunečné místo a kostky pravidelně kontrolujte. Roztají obě stejně? Jak bude tání probíhat, když pod hadříky umístíte více kostek? Klidně si pokus můžete odložit až na zimu a hadříky položte ve sluníčkem prohřátém dni na sníh.

Vystavíme-li tvář slunci, cítíme teplo od něj velmi výrazně. Kde Slunce je, poznáme i s důkladně zavázanýma očima. Podobně můžeme na tváři ucítit teplo z hřejících kamen. Pocit je to úplně stejný. Co to ale znamená? Záření z kamen je stejně ,,teplé`` jako to sluneční. Kdo tedy může za pocit tepla? Světlo to zřejmě nebude. Spolu ze světelným zářením na Zemi dopadá také infračervené záření. Toto záření vydávají všechna rozehřátá či rozžhavená tělesa. Ale povídat si o tomto záření je na delší dobu. Tak snad někdy příště. 

Pozorujte, kreslete, zapisujte, mailujte. A hlavně se u pokusů dobře bavte!
Žádný pokus nedělejte bez přítomnosti dospělé osoby - i zdánlivě velmi jednoduchý pokus může nadělat spoustu neplechy!
 
 

Žádné komentáře:

Okomentovat