neděle 21. srpna 2011

Otoč sklenici a nevylej

Dokážete otočit sklenici vzhůru dnem, aniž by vám unikla byť jediná kapka vody? Neříkejte dopředu ne a pojďte to vyzkoušet.  Připravte si sklenici, vodu, různé látky, tělesa a materiály z vašeho domu i jeho okolí, dostatek fantazie.

Jednou obvyklou možností k řešení jakéhokoliv úkolu je, že před jeho provedením dostanete soubor instrukcí – v normální řeči říkáme návod – k jeho provedení.  Dnes tudy cesta ale nepovede. Úkol budete muset vyřešit sami. Najděte si místo, kde nebude vadit, že vše kolem polijete vodou. Pokud vám rodiče dovolí (ale v tom případě převezmou zodpovědnost za všechny neplechy, které se přihodí), můžete zkusit experimentovat v umyvadle nebo ve vaně.

Zadání je velmi jednoduché. Pokuste se sklenici s vodou otočit dnem vzhůru tak, a by vám z ní nevytekla ani jedna kapka vody. Po několika pokusech zjistíte, že to může být problém. Přitom je řešení tak jednoduché. Stačí jen vystřihnout např. z výkresu nebo lepenky čtverec papíru o něco větší než je horní část sklenice. Čtverec položte přes okraj sklenice, přidržte jej  a sklenici otočte. Voda nevyteče a to dokonce ani tehdy, když ruku uvolníte. To je ale známý pokus, který vás nepřekvapí. Může za to tlak vzduchu, který působí zespodu na papírový čtverec a přitláčí ho ke sklenici – vzduch působí na papír větší silou, než voda ve sklenici. Jednoduché, viďte. Už dříve jsme zkoušeli, že pokud sklenice bude více prázdná než plná, pokus se nezdaří. Napadne vás proč?

Toto je jen jeden ze způsobů, jak splnit zadání z úvodu článku. Mnoho lidí se spokojí pouze s jedním řešením, a to dokonce i tehdy, když se jedná o řešení, na které přijde někdo jiný. Tohle nás ale jistě nemůže uspokojit! My se přece budeme snažit najít jiné a vlastní řešení. Možná bude ještě jednodušší. Lepší, překvapivější. Přemýšlel jsem nad tímto úkolem hodně dlouho a napadlo mě asi pět způsobů, jak úlohu vyřešit. Některá z nich jsou tak jednoduchá, až si říkám „jak je možné, že mě to nenapadlo hned?“. Jsem si jistý, že těch řešení bude ještě víc. Napadne vás nějaké jiné, než to s přiložením papíru? Chcete nápovědu? Žádný nápad, žádné řešení nepovažujte za hloupé. Jen splňte úkol. Otočit sklenici s vodou, aby vám voda nevytekla.

Zdá se vám jeden pokus málo? Dobrá, přidám ještě jeden pokus. Ale začneme otázkou: co myslíte, může téct voda do kopce? Na první pohled divná otázka. Každý přece ví, že voda teče vždycky z kopce, ve směru působení gravitace. Proti gravitaci může téct jen tehdy, když použijeme nějaké čerpadlo. Vy to ale za chvíli dokážete bez čerpadla. Budete potřebovat asi metrovou hadičku, dva kyblíky (jeden plný vody) a židli. Kyblík s vodou postavte na židli. Jeden konec hadičky ponořte do vody, veďte ji vzhůru přes opěradlo židle a na druhé straně zase dolů do prázdné nádoby stojící na zemi. Volný konec hadičky dejte do pusy a odsajte z ní vzduch, až se celá hadička naplní vodou. V tom okamžiku vyndejte hadičku z úst a přendejte do prázdného kýble pod židlí. Ale ale - copak se to děje! Máte nějaké vysvětlení?

Přišli jste na nějaké řešení úlohy „otoč sklenici a nevylej“? Jedno jestli jste mladší či starší, menší nebo už školou odrostlejší. Pojďte si pohrát se svými mozkovými závity, dokázat sami sobě, jaké super myšlenky vás napadají.  A svoje nápady, jak pokus provést a neukápnout, mi můžete napsat na emailovou adresu uvedenou v kontaktech nebo na info@kmd-trinec.cz.

Pozorujte, kreslete, zapisujte, mailujte, ale hlavně se u pokusů dobře bavte!
Žádný pokus nedělejte bez přítomnosti dospělé osoby - i zdánlivě velmi jednoduchý pokus může nadělat spoustu neplechy!

 

Žádné komentáře:

Okomentovat