neděle 9. prosince 2012

Lednička a lovci kyselin

Dnes nebudou žádné pokusy, protože půjdeme na lov a to na lov kyselin. Slyšeli jste už někdy slovo kyselina? Kyseliny jsou velmi nebezpečné látky, které dokáží například zničit nebo poškodit jinou látku, se kterou přijdou do styku (například lidskou tkáň) – obecně se takovým nebezpečným říká žíraviny. A my půjdeme kyseliny vyhledávat, lovit, objevovat. To vypadá hrůzostrašně, co říkáte? Kam je půjdeme lovit? Najít bychom je třeba mohli v garáži – kyselina (sírová) je v autobaterii. Kyselinu objevíte v dobře vybavené dílně (chlorovodíková se používá třeba při pájení pozinkované oceli nebo při rozpouštění vodního kamene). My se ale při hledání kyselin podíváme do naší ledničky. Zbystřili jste pozornost? „Co by dělala žíravina v ledničce?“ si asi teď říkáte. Co by tam dělala? No jak uvidíte, v klidu a pohodě čeká, až ji sníte.

Než se pustíme do pátrání, povíme si trochu zjednodušené teorie. Chemikové vám řeknou možná něco v tom duchu, že kyseliny jsou látky, které se samy vzdají vodíkového iontu ve prospěch jiných chemických látek, co se nazývají zásady. Možná se vám tato věta zdá nepochopitelně komplikovaná, ale to, co je v ní popsáno, je naprosto jednoznačná a nejsnadnější metoda, jak rozeznat kyseliny. A proč se jmenují právě kyseliny? Název má původ v latinském pojmenování acidus, což znamená trpký nebo kyselý.  Kyseliny mají trpkou, hořkou, kyselou chuť. Zřejmě jste zbystřili podruhé. Kyseliny a chuť – jak to jde dohromady? Neříkalo se tady náhodou, že jsou kyseliny žíravé? Samozřejmě, že nikdy nebudeme na vlastní kůži testovat kyselinu z autobaterií stejně jako tu v dílně nebo každou jinou chemikálii či jinou neznámou látku, která je na jakémkoliv místě! To by mohlo mít velmi tragické následky. My naše testování opravdu omezíme jen na ledničku, ve které se vyskytuje spousta kyselin. No a nejlepší experimenty jsou ty s jídlem. Nejenže se vždy něco nového dozvíte, ale na závěr můžete ještě udělat dobře bříšku.

Tak milí lovci kyselin – přistoupíme k té zábavnější části dnešního povídání. Pojďme chytat kyseliny. Jak se to dělá? Začněme něčím jednoduchým. Vidíte v ledničce něco, co má trpkou, hořkou či přímo kyselou chuť? Obvykle tam bývají sklenice s nějakou naloženou zeleninou – třeba okurky. No ty jsou ale pěkně kyselé! Při nakládání okurek a jiné zeleniny se totiž používá ocet a to je velmi zředěná kyselina octová. Pokračujte dále na cestě ledničkou a určitě najdete další papáníčko, obsahující ocet – saláty, různé zálivky, přísady do omáček.

Není tam to žluté dole citrón? Zkuste olíznout. Brrrr, ten je ale kyselý! No bodejť by nebyl, když obsahuje kyselinu citronovou. Kyselina citronová je ale i v grepech, pomerančích – a vlastně v každém citrusovém ovoci. Tuto kyselinu najdete také v různých rosolech nebo v konzervovaném ovoci a dokonce a funguje tam jako tzv. konzervant. Co ještě máte v lednici – na dvířkách může být láhev s perlivou vodou nebo džusem. V nealkoholických nápojích ulovíme kyselinu uhličitou – ta vzniká, když se oxid uhličitý rozpouští ve vodě. Blíží se sychravý podzim a vlezlá zima. My se na zimu připravujeme tím, že jíme více ovoce, protože obsahuje vitamín C neboli kyselinu askorbovou. Tuto kyselinu obsahují třeba i rajčata a jiná zelenina. Pokud jste někdy měli v ústech pilulku vitamínu C, víte, že chutná hrozně kysele.

Nevěřím, že v lednici nemáte smetanu. Přečtěte si, co má napsané na víčku – kyselá smetana. Do dneška jste si mohli myslet, že se jmenuje kyselá kvůli tomu jak chutná. Ale teď víte o mnoho víc – ano, jistě – smetana obsahuje kyselinu. Jmenuje kyselina mléčná a vzniká procesem, kterému se říká kysání mléka. To nám to do sebe pěkně zapadá, viďte? Najdeme ji i v jogurtech, tvarohu nebo třeba acidofilním mléku (vzpomínáte ještě na latinské slovo acidus?). Mohli bychom brát do ruky výrobek za výrobkem a v každém bychom zřejmě nějakou tu kyselinu našli. Dokonce i ve zmrzlině a - světe div se – také v čokoládě.

Pozorujte, kreslete, zapisujte, mailujte. A hlavně se u pokusů dobře bavte! 
Žádný pokus nedělejte bez přítomnosti dospělé osoby – i zdánlivě velmi jednoduchý pokus může nadělat spoustu neplechy.Žádné komentáře:

Okomentovat