pondělí 27. října 2014

Dokážete řídit svoji tělesnou teplotu?

Jak se osvěžujete, když je v létě příliš horku? Pokuste se nejvíc co nejvíce způsobů, kterými lze tělo ochladit. Tak třeba studená sprcha, schovat se do stínu, zapnout klimatizaci či ventilátor, více pít. Mimochodem – všimli jste si toho, že se v létě potíte víc jak v zimě? I tento jev možná dokážete po přečtení následujících řádků vysvětlit. 

Určitě to znáte – léto vrcholí a horko k padnutí. I místa, která obvykle bývají ve velmi teplém počasí osvěžující oázou, vás nevysvobodí. Pokožka pálí, tělesná teplota se zvedá a pot se z vás jen řine. Pokud nemáte po ruce klimatizaci, jsou snad jedinou záchranou lopatky nějakého velkého ventilátoru hodně hodně blízko. Jak se ventilátor postupně natáčí k vám, příjemné závany chladného vzduchu jsou velmi účinným způsobem k osvěžení a ochlazení vašeho těla. Při každém závanu vzduchu od lopatek cítíte větší a větší chlad. Ventilátor vám pomáhá udržovat přijatelnou teplotu povrchu těla v brutálně horkém dni.

Jenže… skutečně ventilátor ochlazuje vaše tělo? Přece pokud tak kde se ochlazujete je horký vzduch, tak lopatky ventilátorů vlastně nedělají nic jiného, než že ten horký vzduch nasměrovávají k vám. To by ale znamenalo, že vás ochlazuje horký vzduch. To zní jako pěkná ptákovina, což? Takže je jasné, co budeme dnes zkoumat? Otázkou je, jestli nás skutečně ventilátor proudem horkého vzduchu ochlazuje, nebo zda si to jen namlouváme.

Takže nejdříve si připravíme pomůcky. Žádné složitosti, jen to, co byste snad mohli doma najít. Dvě přibližně stejné pánve (pokud budou úplně stejné, jen to zvýší vědeckost našeho experimentu), dva teploměry na měření teploty vody, hodinky nebo stopky, odměrný válec (snad v kuchyni najdete něco, co bude měřit s dostatečnou přesností – v opačném případě požádejte učitele fyziky nebo chemie, nevěřím, že by vám zmíněné pomůcky nezapůjčili…), ventilátor (čím větší tím lepší), vodu, poznámkový blok (my debrujáři říkáme badatelský deník) a psací potřeby. A také budete potřebovat nějaký čas. Může to být jeden ale také více dnů. To záleží na prostředí, ve kterém budete pokus provádět.

Postavte ventilátor na vodorovný povrch, kde může nepřekážet několik dní. První pánev postavte asi 10 cm od ventilátoru přímo do proudu vzduchu. Druhou pánev umístěte ve stejné místnosti, dokonce může být také poblíž ventilátoru, ale z dosahu proudícího vzduchu. Pomocí odměrného válce nalijte do obou pánví stejné množství teplé vody (asi 30 ml je přiměřené množství). Do každé pánve vložte teploměr k měření teploty vody. Nastavte ventilátor na vhodnou rychlost a teplotu vzduchu (pokus pak můžete opakovat s jiným nastavením).  Všimněte si, zda došlo ke změně výšky hladiny a zapište si aktuální teplotu vody. Kontrolu provádějte každých 20 minut. Po nějaké době (která závisí mj. na teplotě vody, na jejím množství a ploše dna pánví) by mohla voda z jedné pánve téměř nebo dokonce zcela zmizet. Tipnete si ze které? Z té druhé pánve se voda může vypařovat ještě několik dní.

Vnější vrstva kůže napomáhá udržovat tělesnou teplotu vylučováním potu. Když se zvýší teplota okolí, začneme se více potit. Tento pot se odpařuje a při tom dochází k odebírání tepla povrchu těla – cítíme ochlazování. Proud vzduchu z ventilátoru odhání odpařené vodní páry z potu, které jsou ohřáté na teplotu těla, a tím nám pomáhají regulovat tělesnou teplotu.


Pozorujte, kreslete, zapisujte, mailujte. A hlavně se u pokusů dobře bavte!
Žádný pokus nedělejte bez přítomnosti dospělé osoby – i zdánlivě velmi jednoduchý pokus může nadělat spoustu neplechy.Žádné komentáře:

Okomentovat