pondělí 2. května 2016

S vajíčky nezvykle, ale zajímavě

Máte rádi vajíčka? Takže co takhle pár pokusů s vajíčky k pobavení společnosti. Nápad na téma dnešního článku z mé hlavy nepochází a tak děkuji za zajímavou emailovou inspiraci.

Křehké, ale nerozbitné
Vajíčka všichni považujeme za velmi křehká tělesa. A také křehká jsou – stačí jen lehce a neopatrně ťuknout. Ale dnešní první pokus vám dokáže, že vajíčka jsou velmi pevná a vydrží velký tlak. K pokusu budete potřebovat syrové vajíčko a igelitový sáček nebo nějakou nepropustnou fólii. Vajíčko obalte igelitem a sevřete v dlani tak, aby vaše prsty vajíčko dokola „omotaly“. Stiskněte vajíčko tak silně (ale rovnoměrně),  jak jen dokážete. Vajíčko by mělo zůstat vcelku. Pokud máte dostatek odvahy (a tolerantní rodiče), pokuste se provést pokus bez igelitu – je to větší zábava. Tvar vajíčka je právě tím, co mu umožňuje vydržet velké tlaky. Tlaková síla, vyvolaná stlačenými prsty, působí rovnoměrně po celém povrchu vajíčka. Tlaková síla se rozkládá. Pokud vajíčko rozbíjíte, tak touto silou působíte na velmi malou plochu.

Vajíčko bez skořápky
Čas od času se stane, že slepička snese vajíčko bez skořápky. Pokud jste takové někdy viděli, víte, že je jako z gumy a stejně se tak i chová – poskakuje jako míček. No a pokud jste ještě nikdy vajíčko bez skořápky neviděli, tak si ho sami vyrobte! Pokus je jednoduchý a velmi efektní a určitě se vám podaří. Potřebujete syrové vajíčko, sklenici a ocet. Do sklenice vložte čerstvé vajíčko a zalijte ho octem. Vajíčko nechejte ve sklenici asi 4 dny. Čas od času ho pozorujte. Čeho si nejde nevšimnout? Na skořápce vajíčka se sbírají malinké bublinky, které nás informují, že probíhají chemické reakce, jejichž důsledkem bude námi očekávané gumové vajíčko. Po této době dojde k rozpuštění skořápky a v poloprůhledné bláně uvidíte plavat žloutek v bílku. Skořápka je vytvořena z uhličitanu vápenatého, který se rozpustí chemickou reakcí s kyselinou octovou.  Blána, ve které je uzavřen bílek se žloutkem, nepropustí ocet dovnitř vajíčka, a proto ho můžete klidně použít k přípravě vaječiny. Po určité době se ale vajíčko začne zvětšovat – neklamný důkaz toho, že přes blánu se dovnitř kapalina dostává. 

Scvrkávající se vejce
Pokus by vám mohl vysvětlit, co to je osmóza. Osmóza je jev, při kterém kapalina proudí z míst o nižší hustotě přes polopropustnou membránu do místa o vyšší hustotě. Osmóza trvá do doby, dokud obě hustoty nejsou stejné. K experimentu budete potřebovat dvě vajíčka, vodu, dvě sklenice, ocet, cukr a špendlík. Z obou vajíček musíme nejdříve odstranit skořápku – můžeme třeba výše popsaným pokusem pomocí octu. Po asi 24 hodinách vajíčka dobře opláchněte a odstraňte zbytky skořápky. Rozpusťte dostatečné množství cukru ve vodě (možná by stejně dobře fungoval i sirup). Jedno vajíčko ponořte do sklenice s vodou, druhé do sklenice s rozpuštěným cukrem. První, čeho si určitě všimnete, je rozdílné chování obou vajíček. To ve vodě zřejmě kleslo ke dnu, zatímco v cukerném roztoku vajíčko plave. Ale to pro vás nebude jistě žádné překvapení, to dokáží vysvětlit už někteří šesťáci. Cukerný roztok má totiž větší hustotu než vajíčko. Nechejte vajíčka v obou sklenicích opět jeden den. Všimnete si, že v cukerném roztoku bude vajíčko mnohem menší, než ve vodě. Opatrně propíchněte vajíčko, které bylo ve vodě. Pozor, bude nacucané vodou a v něm velký tlak – po propíchnutí z něj voda doslova vystřelí ven. Co se asi stane, když scvrklé vajíčko přendáme do sklenice s vodou?

Pozorujte, kreslete a zapisujte si poznámky do svého Badatelského deníku. Ale hlavně se u pokusů dobře bavte!

Žádný pokus nedělejte bez přítomnosti dospělé osoby – i zdánlivě velmi jednoduchý pokus může nadělat spoustu neplechy.


Žádné komentáře:

Okomentovat