neděle 23. května 2010

Zajímavosti našeho těla

Víte, co to je forenzní osteologie? Jednoduše a populárně řečeno je to věda, která se zabývá kostmi. Takovýto vědec dokáže z několika kostí, někdy mu stačí i jejich úlomky, určit pohlaví, rasu, výšku a přibližný věk člověka, jehož kosti zkoumá.  Např. určení výšky člověka je právě založeno na poměrech délek jeho kostí. Takže už vás asi napadlo, že dnes se budeme zabývat lidským tělem z různých úhlů pohledu. Co budete potřebovat? Jen svoje tělo, pravítko nebo měřící pásmo a možná také kamaráda.

Základem našich pozorování bude chodidlo, a tak nejdříve změřte jeho délku. Sedněte si na židli a sundejte si boty. Chvilku počkejte, než si váš kamarád přestane ucpávat nos a předstírat mdloby. Pak si změřte délku chodidla od paty k prstům. Naměřenou délku srovnejte s délkou předloktí. Měli byste zjistit, že vzdálenost od loketního kloubu až po zápěstí je téměř stejná jako délka chodidla. Moment, řeknete si. Přece nemám tak velkou nohu! Tak měření zopakujte. A co zjistíte? Možná k vaší nelibosti bude výsledek naprosto stejný. Chodidlo se nám zdá menší, protože ho pozorujeme shora a z větší vzdálenosti. Ale u většiny lidí vztah mezi délkou chodidla a délkou předloktí souhlasí.

Trochu hůř půjde prověřit, že délka chodidla je stejná jako obvod pěsti. Největším problémem může být změření obvodu. Sevřete prsty v pěst (pozor, ať si kamarád nemyslí, že ho chcete ztrestat za předchozí mdloby!) a vhodným měřidlem změřte vzdálenost od palce přes pěstní klouby a konečky prstů zpět k palci. A co jste zjistili? Vzdálenost odpovídá délce chodidla! A aby překvapení nebylo málo, vynásobte délku chodidla sedmi. Připomíná vám něco výsledek této početní operace? Měli byste obdržet číslo velmi blízké číslu vyjadřujícímu vaši výšku – tady už přesnost bude asi poněkud slabší. Údaje budou více souhlasit zejména u lidí, kteří už nerostou. Pokud je osobě, na které měření provádíte, více než 20 let, může být shoda poměrně vysoká. V době růstu organismu totiž nerostou všechny části těla úplně stejně rychle, proporcionálně. Chcete další kouzlo? Změřte výšku hlavy (od brady až po vršek hlavy). Délka chodidla s vysokou pravděpodobností bude odpovídat výšce vaší hlavy. Jak změřit výšku hlavy co nejpřesněji? Poraďte nám!

Někdy příště se podíváme na to, jak funguje lidský mozek a jak snadné je ho oklamat. Dnes vám nabídnu jednu veselou dětskou hru, do které je mozek přímo zapojený. Mozek je rozdělený na dvě poloviny – hemisféry. Pravá polovina mozku ovládá levou část těla a naopak. Nedávno jsem se díval na starou němou grotesku s Laurelem a Hardym. Tyhle dva chlapíky znají spíš starší filmoví znalci. V grotesce se objevila zábavná hra, kterou jsme kdysi hrávali ve škole. Říkali jsme jí „kolena – uši – nos“. Princip hry je velmi jednoduchý. Sedněte si na židli a položte obě dlaně na kolena. Tleskněte rukama a pak se levou rukou dotkněte nosu a zároveň pravou rukou si sáhněte na levé ucho. Znovu tleskněte a vraťte dlaně na kolena. Vše znovu zopakujte, ale tentokrát po tlesknutí se nosu dotkněte pravou rukou a levou rukou se současně dotkněte pravého ucha. Opět tlesknout a vrátit ruce na kolena. Snažte se celý postup stále plynule opakovat. Celé toto „cvičení“ vypadá velmi jednoduše, ale mnoho lidí má problém již při druhém třetím překřížení rukou dotknout se jednou rukou nosu a druhou ucha. Možná i vám se bude „dařit“ chytat si uši. Plynule!!!

Levá polovina mozku ovládá pravou ruku, pravá polovina mozku ruku levou. Pokud se ruce ocitnou na „špatné“ polovině těla, má mozek potíže rozhodnout, která má chytit nos a která ucho.

Pozorujte, kreslete, zapisujte, mailujte. A hlavně se u pokusů dobře bavte!
Žádný pokus nedělejte bez přítomnosti dospělé osoby - i zdánlivě velmi jednoduchý pokus může nadělat spoustu neplechy!


Žádné komentáře:

Okomentovat