neděle 20. února 2011

Rovnováha je věda

Každý den jsme vystaveni nutnosti hledat rovnováhu. Malé dítě se musí naučit ovládat své tělíčko, hledat jeho rovnovážnou polohu, než se odváží postavit na vlastí nohy. Pokud máte možnost, pozorujte ho, jak se o to pokouší. A ještě zajímavější je sledovat první dětské pokusy o krůčky. Aniž by dítě mělo základní fyzikální vědomosti, jeho zkušenosti z vlastního experimentování mu pomohou vyřešit velmi obtížný fyzikální problém, jakým udržení rovnováhy bezpochyby je. 

Máte chuť a čas chvíli pokusničit? Poohlédněte se po dostatku volného prostoru (abyste při případném návalu nešikovnosti něco neponičili, nebo si neublížili), židli (nebo něco, čeho byste se mohli přidržet), knihu a batoh. Na začátku zaujměte pozici, kterou jóga nazývá Tree Pose. Postavte se na pravou nohu vedle židle tak, aby vám mohla sloužit jako opora. Zvedněte levou nohu a opřete ji chodidlem o vnitřní stranu pravé nohy nad kolenem. K dokončení pózy přiložte dlaně k sobě a ruce zvedněte nad hlavu. Stůjte v klidu, zhluboka dýchejte a relaxujte. Zní to snadno, viďte. No vyzkoušejte a uvidíte. Vsadím se, že už to tak jednoduché nebude. Budete různě mávat rukama a kroutit tělem a možná i přes veškeré vaše úsilí spadnete. Proč je to tak těžké?
Pokud jste se ve škole učili o těžišti, mohli byste náš problém vysvětlit možná sami. Těžiště je bod, ve kterém je působiště gravitační síly na těleso. Pokud podepřete těleso pod těžištěm, nebo ho nad těžištěm zavěsíte, určitě zůstane v klidu. Vezměte knihu a zkuste ji vybalancovat na vašem prstu. Daří se? Chviličku budete zřejmě muset knihou posouvat, než najdete ten správný bod. Pokud ano, právě jste se dostali přesně pod těžiště knihy. 

Kouzlo cviku Tree Pose spočívá ve využití vaší základny – plochy, kterou jste v kontaktu se zemí. Při balancování knihy na prstu je základnou ploška, kterou se dotýká prst knihy. Aby těleso dobře balancovalo, musí být těžiště přímo nad základnou.  Jestliže se těžiště knihy dostane mimo základnu, kniha z prstu spadne.
Vyzkoušejte sami na sobě. Pokud se rozkročíte, je vaše základna velmi široká a poloha značně stabilní. Člověk má těžiště obvykle kousek nad pupíkem. A vaší základnou je obdélník, jehož kratšími stranami jsou stopy obou chodidel. Dokud máte těžiště nad tímto obdélníkem, budete v pohodě a v klidu stát. Když dáte nohy k sobě, stále máte těžiště nad obdélníkem, který je však tentokrát značně menší, a proto i vaše poloha je o hodně méně stabilní. Co když se postavíte na jednu nohu? Tušíte? 

Vraťme se zpátky ke knize. Otevřete knihu a zkuste ji podepřít prstem ve stejném bodě, jako když byla zavřená. Podařilo se? Hodně bych se divil. Kniha sice váží stejně, ale její hmotnost se jinak rozmístila. To způsobilo změnu polohy těžiště. Jak byste dokázali posunout těžiště vašeho těla? 

Při chůzi, běhání nebo třeba jen postávání musíte umět přemisťovat své těžiště a udržet ho nad základnou. Jen to děláte jaksi automaticky. Naučili jste se to jako malé děti na základě vlastních zkušeností - stačilo vám k tomu pár nepovedených koků, následovaných pády. Cvik Tree pose umožní zvládat přesuny těžiště těla. Těžiště dokážete posunout i přidáním nebo odstraněním hmotnosti – zkuste Tree pose s batohem na zádech. Jak ovlivní stabilitu těla, když budete batoh držet těsně u těla a nebo dále od něj?  A co myslíte – má vliv snězení mísy zmrzliny vliv na vaši stabilitu? To bude určitě nutné pořádně a opakovaně prozkoumávat…

Pozorujte, kreslete, zapisujte, mailujte, ale hlavně se u pokusů dobře bavte!
Žádný pokus nedělejte bez přítomnosti dospělé osoby - i zdánlivě velmi jednoduchý pokus může nadělat spoustu neplechy!

 

Žádné komentáře:

Okomentovat