neděle 19. února 2012

Jednoduché pokusy se sněhem a ledem

Na následujících řádcích jsou připravené sice poněkud chladné, ale přesto jednoduché vědecké experimenty o sněhu a ledu. Pokud se tedy zajímáte o dění v přírodě, určitě se nenechejte připravit o mrazivé zázraky. Zima pomaličku končí a tak následující pokusy berte jako důstojné rozloučení s chladnými a zasněženými dny. A že jsme si jich letos užili...

Růst a rozpínání
Když se voda mění na led, zvětšuje se její objem. Demonstrovat tento jev je velmi jednoduché, takže nebudete mít problém si je všechny vyzkoušet. Na první pokus budete potřebovat plechovku od nějakého nápoje. Naplňte ji vodou asi tak 2 cm od horního okraje. Na vnější straně plechovky nesmazatelným fixem poznačte, do jaké výšky voda dosahuje.  Plechovku postavte na talířek a postavte do mrazničky. Podle předpovědi ale mají být venkovní teploty stále pod nulou a tak můžete plechovku klidně nechat zamrznout třeba za oknem. Po několika hodinách (lépe je nechat plechovku na mraze přes noc) se podívejte, co se s hladinou v plechovce stalo a jestli stále značka fixem označuje to samé. Druhým pokusem můžete demonstrovat vlastně totéž, ale s plastovou lahví. Naplňte PET láhev vodou tak, aby hladina v ní byla opět asi 2 cm pod hrdlem láhve. Láhev neuzavírejte víčkem a postavte ji přes noc na mráz (láhev se nesmí samozřejmě převrátit). Dostatečně silný mráz dokáže láhev roztrhnout. Pokud necháte za oknem uzavřenou sklenici třeba s kofolou nebo s mlékem, k jejímu roztržení ani není třeba silný mráz. Jen dejte pozor na pořezání se.


Mráz v kuchyni
Vyrobit mráz můžete i doma a není to nic obtížného. Potřebujete skleničku (raději nějakou levnější), rozdrcený led (v nouzi můžete použít i sníh) a sůl. Sklenici naplňte do 2/3 rozdrceným ledem či sněhem. Na hliníkový talířek rozlijte lžičku vody a skleničku postavte do této kaluže vody. Sklenici dosypte solí a vše pořádně promíchejte. Po několika minutách se na vnější straně sklenice začne objevovat námraza. A věřili byste tomu, že při pokojové teplotě dokáže talířek přimrznout ke sklenici?


Led a voda
Led taje při teplotě 0°C. To nás nikoho nepřekvapí. Ale stejně tak nikoho nepřekvapí, když v zimě vidíme posypávat chodníky a silnice solí. Sůl totiž dokáže snížit teplotu tání ledu až hluboko pod bod tání tak, jak jej známe za obvyklých podmínek. Není nad to provést pár dalších jednoduchých pokusů. Co takhle třeba závod dvou stejných ledových kostek v soutěži, která z nich se stane dřív louží vody? Připravte si dva kelímky, skleničky či nějaké jiné vhodné stejné nádoby. Do každé z nich vložte jednu kostku ledu. Možná ale ještě bude stejně tak krásný sníh, na jaký právě koukám z okna, a pak by stálo za to naplnit obě nádoby stejným množstvím sněhu. Led (či sníh) v jedné nádobě posypte špetkou soli. Co myslíte – začnou tát obě kostky ledu stejně, nebo některá se změní v kaluž vody dříve? A co takhle závod v mrznutí? Připravte si dva hrníčky plné vody a ke každému hrníčku také talířek nebo nějaký podnos. Vodu z jednoho šálku nalijte na talířek a vodu ve druhém šálku osolte a dobře rozmíchejte. Slanou vodu pak nalijte na druhý talířek. Talířek se slanou vodou si označte (třeba párátkem). Oba talířky dejte současně na mráz (pokud nebude mrznout, tak poproste maminku, ať vám udělá místo v mrazničce).  Talířky pravidelně kontrolujte a pozorujte, zda zamrzají stejně. Která voda vyhraje tentokrát? Poté, co jsme si dnes řekli, se dá výsledek tohoto pokusu už snadno předpovědět. No a na úplný závěr něco těžšího. Do dvou malých skleniček nalijte stejné množství vody. Vodu z jedné skleničky vylijte na talířek.  Skleničku i talířek s vodou dejte ve stejný okamžik na mráz. Zmrzne dřív voda ve skleničce, nebo na talířku?


Pozorujte, kreslete, zapisujte, mailujte. Ale hlavně se u pokusů dobře bavte.
Žádný pokus nedělejte bez přítomnosti dospělé osoby - i zdánlivě velmi jednoduchý pokus může nadělat spoustu neplechy!

Žádné komentáře:

Okomentovat