neděle 5. srpna 2012

Které brambůrky jsou nejslanější


Zapojte kamarády do skutečného investigativního pátrání. Následující pokus může být velmi napínavým vyšetřováním. Záleží jen na vás. Velmi zajímavé může být porovnání výsledků vlastního zkoumání slanosti bramborových lupínků se závěry, ke kterým dospěli ostatní členové vašeho týmu.  

Možná znáte někoho, kdo má vysoký krevní tlak. Obvykle ho mívají starší lidé.  Je možné, že ho má třeba dědeček nebo váš oblíbený učitel. Takovým nemocným může lékař předepsat dietu, při které bude doporučeno co nejméně solit. No jo, jak to ale udělat, když pan učitel miluje slané brambůrky? Jak zjistit, která značka bramborových lupínků je pro něj nejlepší? To je výzva, co říkáte? Dejte hlavy dohromady - o žádné metodě, která vás napadne, nemůžete říct dopředu, že je špatná nebo dobrá, pokud ji neprověříte. Popusťte uzdu fantazii a bádejte.

Vyberte si v obchodě tři různé druhy brambůrek (dohodněte se s kamarády a kupte stejný druh, abyste mohli porovnávat výsledky svého bádání). Asi nečekáte na mé popostrčení, protože se vám v hlavě rodí nápad za nápadem. Ale přece jen kdyby náhodou: můžete třeba použít mikroskop a spočítat zrníčka soli na jednom lupínku od každého druhu (bude místo mikroskopu stačit lupa?), můžete se podívat na obal a najít tam informaci o množství použité soli, proveďte chuťový test na určitém vzorku lidí. Nebo opravdu vědecký způsob – z lupínků pečlivě omyjte sůl vodou, tu pak přefiltrujte, odpařte a zvažte, kolik soli vám zůstalo.
Tak co, jakou metodu si vyberete? Mrknout na štítek sáčku je určitě rychlejší, než složitě a dlouho nastavovat mikroskop. Zábavná metoda je dávat ochutnávat lidem a koukat se, jak se tváří. Co myslíte – shodnou se lidé, jejichž chuť testujete, na tom, který druh lupínků je nejslanější? Vyberte si vzorek kamarádů a příbuzných (třeba 10 lidí), udělejte si tabulku a zaznamenávejte do ní, který druh váš kamarád nebo příbuzný označil za nejslanější, nejméně slaný, středně slaný. Shodnou se vaši testující na stejném druhu? A co členové vašeho pátracího týmu? Dojdou ke stejným závěrům?

Zmapujte si svoje chuťové pohárky      
Vnímání chuti je nejméně dokonalým lidským smyslem. Ze všech pěti smyslů (dokážete je vyjmenovat?)  nám chuť přináší nejméně informací o okolním světě. Výsadní roli má chuť při výběru jídel a nápojů, ale i v této roli chuti výrazně pomáhá čich.

Určitě si snadno vzpomenete na čtyři základní chuti – sladkou, kyselou, slanou a hořkou. Jejich vnímání je úkolem chuťových pohárků, rozmístěných na povrchu jazyka. Mnoho lidí se domnívá, že jazyk vnímá všechny chutě stejně, tzn. že třeba sladkou chuť ucítíte stejně na jakémkoliv místě jazyka.  Ale chyba lávky! Na každou chuť je nejcitlivější jiná část jazyka. Otestujte tedy svůj jazyk na jednotlivé chutě. Připravte si čtyři látky se čtyřmi základními chutěmi – cukr je sladký, sůl je slaná, žaludeční kapky jsou hořké (poproste maminku, ať vám asistuje), citronová šťáva je kyselá. Na vatový tamponek naberte jednotlivě vzorky každé z chutí a dotýkejte se jím různých bodů na povrchu jazyka. Před provedením testování si nakreslete „mapu“ jazyka a do ní zakreslujte, která část jazyka je nejcitlivější na kterou chuť. Je nějaká část povrchu jazyka, která vůbec nereaguje na žádnou chuť? 


Pozorujte, kreslete, zapisujte, mailujte. A hlavně se u pokusů dobře bavte! 
Žádný pokus nedělejte bez přítomnosti dospělé osoby – i zdánlivě velmi jednoduchý pokus může nadělat spoustu neplechy.

Žádné komentáře:

Okomentovat