neděle 28. října 2012

Stíny ještě jednou - jinak

Jste si jisti tím, jak vznikají stíny? Přestože jsou stíny součástí každodenního života, může být experimentování s nimi docela tajemné. Dnes je pro vás připraveno několik dalších experimentů, které vám dají přehled například o tom, jak se stíny tvoří nebo jaký je rozdíl mezi průsvitným, průhledným a neprůhledným tělesem. Pokusy můžete provádět kdykoliv, ale zvlášť tajemné může být jejich spojení s Hromnicemi nebo s Halloweenem. Tak vezměte baterku, zhasněte světlo a pojďte na to.

Jak zastavit světlo
K pokusu budete potřebovat baterku a tři druhy materiálů – průhledný (např. celofán), průsvitný (mléčná fólie) a neprůhledný (výkres). Samotné názvy těchto materiálů vám napoví, jaké jsou jejich vlastnosti. Zatemněte místnost a rozsviťte baterku. Sviťte na předměty v místnosti – na ty, za kterými při osvětlení baterkou vznikají stíny, i na ty, kterými světlo prochází. Světlo prochází přes průhledné předměty (igelitový obal na sešit, čirá plastová láhev od pitné vody, sklenička, …). Přes knihy, nábytek, výkres nebo kamaráda světlo nepronikne – jedná se o tělesa neprůhledná.  Osvětlujte všechny předměty kolem sebe, rozdělujte je na průhledné a neprůhledné. Přitom zjistíte, že přes některá tělesa světlo prochází jen částečně a předměty za nimi nevidíte zcela jasně a zřetelně. Pokud se budete chtít bavit, tak se vám to při tomto bádání určitě podaří. V každé místnosti můžete najít předměty, které vrhají velmi zajímavé stíny – zkuste je vyhledávat. Posviťte si třeba skrz lopatky ventilátoru, sviťte na něj z různých stran, nechejte jeho lopatky roztočit. Pozorujte, jaký stín vrhá hořící svíčka, jak zajímavě vypadá stín jejího mihotavého plamínku. Zahrajte si s mladším sourozencem hru, při které ho necháte hádat, zda předmět bude bez stínu (je průhledný), nebo nějaké stíny dokáže vytvořit.

Stínohry
Ke stínohře budete potřebovat zdroj světla (baterku, stolní lampu, dataprojektor), šero až tmu v místnosti, bílou plochu (plátno, velký výkres, volný kus zdi). Vytvořte vlastní stíny na zdi. Pozorujte, jak vypadá stín vaší ruky na bílém stínítku. Pomocí zvednutého ukazováčku a prostředníčku se vám možná podaří promítnout na zeď obrázek králíčka. Pokud se povedlo, zkuste přiložit k oběma prstům ohnutý palec. Jste-li šikovní, ze zdi se na vás právě dívá krokodýl. S mladším sourozencem si zahrajte na hádání předmětů. Posaďte jej před stínítko a za jeho zády pomocí lampy vytvářejte stíny různých jemu známých předmětů. Kolik z nich se mu podle tvaru stínu podaří uhodnout? A pak spolu bádejte – přibližujte předměty blíže ke světlu a pak je oddalujte a přemýšlejte, jaký má vliv změna vzdálenosti od zdroje světla na tvar a vlastnosti stínu. Starší z vás mohou pro ty mladší připravit stínové divadlo. Vystřihněte z papíru figurky a postavičky. Přilepte je na špejle. Vymyslete pohádku a se svými figurkami a jejich stíny ji svým malým kamarádům zahrajte. Ještě zábavnější může být soutěž dvojic ve vymýšlení krátkých příběhů hraných těmito figurkami.

Pozorujte, kreslete, zapisujte, mailujte. A hlavně se u pokusů dobře bavte! 
Žádný pokus nedělejte bez přítomnosti dospělé osoby – i zdánlivě velmi jednoduchý pokus může nadělat spoustu neplechy.Žádné komentáře:

Okomentovat